ROPUCHA OBECNÁ -BUFO BUFO

Bazos.cz - inzerce.

Vítám Vás na stránkách Šedého vlasu

obr. dvou ropuch

Obecné znalosti

doplněné mými zkušenostmi

Deník žab


Znaky

Zcela dospělé samice dorůstají velikosti až 15 cm.Samice jsou podstatně větší než samci.

Obě moje maminy měřily 10cm.Měl jsem je 8 let a byly už dospělé, když u mě uvízly (jedna se v roce 2005 někam vypařila)Druhá zemřela 26.6.2005.Teď mám mladé po mamině(cca 6 cm). Nevím ,jaké velikosti dorostou v zajetí.

Ropucha obecná má poměrně dlouhé zadní nohy.Skáče a kráčí.Její běh je spíše pomalé ,rozvážné kráčení. V nebezpečí se pokouší vzdálit poskoky

Podle mě moc plachá není.Když ale porovnám chování mých mamin s divokou,která spadne někdy do terária (bydlí na zahradě už léta a na fotce je na předešlé straně),tak je znát,že ty moje jsou ochočenější a očekávají krmení. 26.6.2005 To platilo o Mamině a Světlaně.Mladé ropuchy vychované tuto zimu a tedy evidentně od prvních dní života zvyklé na krmení od člověka,okamžitě zdivočely v zahradním teráriu.


Prostředí

obrázek terária

Ropuchu obecnou najdeme od nížin až do hor do nadmořské výšky 2000 m. Žije nejen v lesích a loukách,ale i v lidských sídlech, při březích malých vodních nádrží i u potoků.Je obyvatelem lesů i parků. Žije i ve vlhkých sklepích.

Podle některých zdrojů se drží léta u jednoho domu,kdy se vzdaluje pouze po dobu rozmnožování.Mohu potvrdit,že i na mé zahradě(a sousedů) se setkávám se stále stejnou samičkou už několik let.Pro někoho jsou všechny ropuchy stejné,ale na předešlé straně je snímek mých samiček(Světlany uprostřed a Maminy vpravo) a tulačky vlevo.Každá je jiná.Tulačka někdy spadne do terária a mám pokušení ji tam i nechat,ale samiček je moc málo.Rozum vítězí.


Způsob života

Ropucha obecná je aktivní hlavně v noci

Mám v teráriu i samečky.Je velký rozdíl v chování samečků a samiček.Nevím,jestli se to dá zevšeobecnit..Samičky jsou vidět běžně i přes den.Ty moje jsou naprosto ochočené. Když mě vidí,tak se ke mě natočí.Občas,tak jednou týdně je přikrmím kouskem krávy,nebo prasátka.Vepřové je tučné,ale oni mají pohybu dost.Každý rok si nechám pár dnů i tulačku a ta jak mě zahlédne,už pospíchá pryč.Chová se vzorně podle odborné literatury.Se samečky je nuda,pořád se schovávají,nedají se moc přikrmit,jsou plaší i po letech,Slouží jen pro oplodnění.

Rozmnožování trvá často krátce od konce dubna do začátku května.

Za těch osm let ,co je mám,se množí někdy začátkem dubna,ale většinou koncem dubna. Kolem 20.dubna.Každému páru přidělím jezírko a někdy se trefí na den stejně,někdy jsou velké rozdíly.Letos (2004) se Světlana množila dva dny (to se ještě nestalo) z 8. na 9. dubna. Přežilo jich tak 20.Snad je to tím,že se prudce ochladilo.Mamina počkala do 18. dubna. Byla v teráriu ,kde jsou přes léto želvy,Je to jezírko o objemu 120 l.Několikrát z ní sameček slezl,a už jsem si myslel,že to letos poprvé nevyjde.Nakonec se tam objevily šňůry perel a za pár dnů pulců plné jezírko.

26.6.2005-Mladí samci,kteří nepřezimovali prní zimu ,měli rozhozený biorytmus a chtějí se rozmnožovat i teď v červnu

Při rozmnožování se ropuchy soustřeďují u týchž vod , v nichž se narodily.

Převážnou část pulců odnesu do jezírka v horách (600 m.n m.),kde se ropuchy a skokani také rozmnožují.Některé si nechám na zahradě až k proměně.Za ty léta už to bylo dost mladých ropuch,které jsem na zahradě vypustil.Teď už od loňska mám na zahradě jezírko (120 l ),volně přístupné okolí.Nikde v okolních zahradách žádná voda není.Také jeden z důvodů byl ,že se ropuchy obecné vrací rozmnožovat na místo narození.Těžko by se dostaly do terária. Vloni ani letos žádná nepřišla,i když už musí být dost jedinců starších tří let.Kde se rozmnožují?Nebo žádná nepřežila?Ty moje maminy se rozmnoží,kam je dám.

2005-Letos u mě byly na zahradě v rybníčku dva samci,ale byl to můj chov?

Počtem převažují samci nad samicemi.

Vždy bylo víc samců než samic.Pár metrů od domu je rybníček,kde se množí ropuchy.Tam pulce nenosím,protože nechci,aby je po proměně přejeli auta.Kousek je silnice.Chodím se ale k rybníčku dívat na jejich námluvy.Letos jsem viděl dvě samice a několik desítek samců.Ty moji si alespoň zaručeně vrznou.

Jakmile dorazí k vodě,samice většinou neváhají a začínají hned klást vajíčka

Ať sleduju moje holky,nebo přírodu,tak to trvá většinou hodně dlouho,než se rozmnoží. Vloni jsem viděl u rybníčka ojedinělý pár v amplexu ještě koncem května.

Metry dlouhé šňůrky jsou omotány kolem vodních rostlin a kolem větví.. Připevňování vajíček brání jejich klesnutí na dno do studené vody.

Také jim dávám do jezírka větvičky,které různě ovinou.I když moje jezírka jsou 40 cm hluboká a asi to není tak důležité.Zajímalo by mě ,na čem závisí kromě teploty délka proměny.Mívám je ve třech menších nádržích a nejlépe se jim daří ve starém zakopaném prádelním hrnci,který je pod stromem.Nepůsobí na něj nijak významě sluneční paprsky. Letos se v něm proměnily pulci už na začátku července 2004.Stejně staří pulci od stejné matky ještě 1.srpna mají s bídou zadní nohy.


POTRAVA

Ropuchy obecné se živí červy,plži,svinkami,pavouky a hmyzem,který loví převážně při nočních toulkách.

Samičky dokážou slupnout i velké hnědé slimáky o velikosti 5-6 cm.Přikrmuji je kousky masa hovězího,nebo vepřového.Maso podávám napíchnuté na drátu a simuluji pohyb.V jejich chápání co se hýbe ,je živé a tudíž potrava.Odborníci teraristé doporučují hovězí maso, protože má méně tuku.V jejich teráriích se ale žáby moc nehýbou,tak to chápu.Já je musím vykrmit pro zimní období.


Přezimování

Moje terárium je částečně zapuštěné v zemi,tak jsem jim na straně vytvořil otvory pro zimoviště ,které je zvenku shora přístupné.Chtěl jse tato zimoviště v zimě zateplit.Nakonec jsem neměl srdce riskovat jejich život.Jednou jsem tam nechal přezimovat malou (2 CM) zelenou ropuchu a přežila.Ve sklepě jsem jim vyhradil místo pod schodama,kde mají vlhko a teplotu od 7-10 °C.Potravu nepřijímají celých půl roku.Nevím,jestli si něco uloví,svinek je tam dost.Na jaře nevykazují žádnou pohublost a bez problémů se rozmnožují.Do sklepa je dávám tak koncem října.To už denně sleduji jejich chování a jak se začnou zahrabávat,tak je přestěhuji.



Závěrem

Chovat psi ,nebo kočky je společensky únosné.Ještě hadi,želvy,rybičky neko papoušci. Přiznat se k hovu žab a vůbec k této zálibě zbudí v lidech údiv a mnoho ,,vtipných " poznámek.Choval jsem toho už dost,ale skončil jsem na ropuchách.Chováme rádi něco atraktivního,co jen tak někdo nemá.Ale proč chovat zvířata,která sem nepatří?Nic proti tomu nemám,ale já už to dělat nechci(manželka chová želvy vodní).Mě vadí,že se tak málo staráme o naše zvířata.Jsou moc obyčejná.Bolí mě,kolik se přejede žab na silnicích.Rád bych se kont aktoval s někým ,kdo to cítí podobně.Pokud jsi to ty sám,neváhej a ozvi se.Jinak přivítám každý rozumný názor.


zpět


home


sedy vlas:e-mail